Zabıt Katibi Nasıl Olunur ? 2021 Zabıt Katibi Alımı Olacak mı ?

Zabıt Katibi nasıl olunur?Zabıt Katibi Alımı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Nasıl Zabıt Katibi Olunur? 2021 Zabıt Katibi Alımı var mı?

Adalet Bakanlığı alımları kapsamında yayımlanan ilanlar ile zabıt katibi alımları yapılmaktadır. KPSS ‘ye giren binlerce memur adayı şimdiden muhtemel bir memur alımı ilanı için zabıt katibi alımlarının önemli aşamalarından birisi olan Klavye sınavı için klavyelerini hızlandırmak için çalışmalar yapmaktadır. Memur adayları bir taraftan da 2021 zabıt katibi alımı olacak mı ? , Personel alımı yapılacak mı? sorusunun cevabını merak etmektedir.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur ?

Zabıt Katibi alımlarında en önemli 4 etken vardır. Bunlardan birincisi KPSS puanı’dır. Eğer KPSS puanınız 70’in altındaysa bu ilana başvuru yapma hakkınız bulunmamaktadır. İkinci önemli etken ise yaş şartıdır. Bu alımda sınav tarihi itibariyle 35 yaşından gün almamış olmamak şartı aranmakta ve bu şart binlerce kişinin başvuru yapmasına engel olmaktadır. Diyelim ki bu şartlara uygunsunuz ve diğer başvuru şartlarını da taşıyorsunuz ve başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebildiniz.

Bu adımlardan sonra ise sizi zorlu bir klavye sınavı beklemektedir. Klavye sınavından 3 dakika içerisinde yanlışlar hari ve metnin tamamına bağlı kalınacak şekilde en az 90 kelime yazma şartı aranmaktadır. Klavye sınavında olabildiğince yüksek kelime sayısı yazmanız faydanıza olacaktır. Zira klavye sınavından sonraki aşama olan sözlü mülakatta alım sayısının belli bir katı kadar aday davet edildiğinden dolayı 90 kelime sınırını geçseniz bile sözlü mülakata davet edilen sonuncu adayın kelime sayısı 95 ise 94 ve altı kelime yazanlar sözlü mülakata katılamamaktadırlar.

Son aşama ve en önemli aşama olan Sözlü Mülakat ise İlgili Adalet komisyonu tarafından yapılan mülakata dayanmaktadır. Bu mülakatta sizden kendinizi tanıtmanız ve 2-3 genelkültür sorusu sorulmakta ve soruların doğru yanıtından daha çok kendinizi ifade edebilme biçiminiz ve hal ve hareketlerinize dikkat edilmektedir. Bu sebeple mülakat aşamasına kalırsanız heyecanlanmamanızı ve soğukkanlı bir şekilde sorulara cevap vermenizi tavsiye ederiz. Zira bilindiği üzere Adliye ortamları stresli ortamlardır, Komisyon mülakatta heyecana kapılan bir adayın Adliyede herhangi bir mahkeme veya başka birimde hata yapabilme olasılığını daha fazla görmektedir.

2021 Zabıt Katibi Alımı Olacak mı ?

2021’de Zabıt katibi alımı olmasına kesin gözüyle bakılmakla birlikte ilanın ne zaman geleceğini kestirmek şu an için zor görünmektedir. Ama muhtemelen alım ilanı en ge 2021 mart ayına kadar gelecektir.


Zabıt Katibi Başvuru Şartları Nelerdir ?

  • Türk vatandaşı olmak
  • Sınav başvuru tarihinde 35 yaşını bitirmemiş olmak
  • Askerlik ile ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelemiş olmak
  • 657 sayılı kanunda belirtilen suçlardan mahkum olmamak
  • Görevi devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Arşiv araştırma sonucunun olumlu olması.
  • KPSS’den en az 70 puan almış olmak.Bu personel alım konusu için ilk yorumu siz yazın

Bu Memur-Personel Alımı Konusuna Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.


*