Ana SayfaGenelÇinli Otomotiv Devi BYD, Türkiye'ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

Çinli Otomotiv Devi BYD, Türkiye’ye 1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapıyor

Çinli otomotiv devi BYD, Türkiye’ye büyük bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bloomberg’e göre, elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. Yatırımın resmi duyurusu Pazartesi günü bir törenle gerçekleştirilecek.

Mayıs ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın açıklamasına göre, BYD ve Chery gibi Çinli otomotiv şirketleriyle Türkiye’de yatırım konusunda ileri düzeyde görüşmeler yapılmıştı. BYD’nin Avrupa’da Macaristan’da kurduğu fabrikanın ardından Türkiye’de ikinci fabrikasını Manisa’da inşa edeceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılması planlanan törende, yatırıma vergi muafiyeti sağlayan bir kararın da Resmi Gazete’de yayımlandığı bildirildi.

Geçen ay alınan bir kararla Çin menşeli otomobillere yönelik ek vergi uygulaması yüzde 40’a çıkarılmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı kararıyla bu yatırım teşvik belgesi kapsamında muafiyet getirilerek BYD’nin Türkiye’ye yapacağı ithalatın bu vergiden muaf olacağı belirtildi.

Bu yatırım, Türkiye’nin otomotiv sektöründe çekiciliğini artırması açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor ve yerli üretimin teşvik edilmesine katkı sağlaması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar