Ana SayfaKamu Personeli AlımıKPSS 2024/1 Tercih Kılavuzu: 2500 Memur Alımı Detayları ve Başvuru Süreci İncelemesi

KPSS 2024/1 Tercih Kılavuzu: 2500 Memur Alımı Detayları ve Başvuru Süreci İncelemesi

İşte KPSS 2024/1 tercih kılavuzu ile ilgili daha detaylı bilgiler:

Başvuru Süreci ve Tarihleri:

  • KPSS 2024/1 tercih kılavuzu çerçevesinde 11 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak tercih işlemleri, en geç 18 Temmuz 2024 tarihine kadar devam edecek.
  • Başvurular, ÖSYM tarafından belirtilen süreç ve kurallar doğrultusunda yapılacak. Adaylar, tercihlerini ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden elektronik olarak gerçekleştirebilecekler.

Kimler Başvurabilir:

  • Tercih yapacak adayların, 2022 yılı KPSS puanları geçerli olacak. Adayların lise, ön lisans veya lisans mezunu olmaları gerekmektedir.
  • Başvuru için genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesi kapsamında belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, sağlık sorunu bulunmamak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç almak, suç hükümlülüğü bulunmamak gibi kriterler bulunmaktadır.

Puan Türleri ve Şartlar:

  • Lise mezunları için P94, ön lisans mezunları için P93, lisans mezunları için P3 puan türlerinden en az birinden KPSS puanı almak gerekmektedir.
  • Herhangi bir KPSS taban puan şartı olmamakla birlikte, tercih edilen kadro ve kurum için en yüksek KPSS puanı kullanılarak atama yapılacak.

Kadro Çeşitliliği:

  • Alımlar, lise mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu adaylar için farklı kadro tiplerinde gerçekleştirilecek. Bu kadrolar arasında aşçı, koruma ve güvenlik görevlisi, sekreter, muhasebeci, hemşire, kütüphaneci, tekniker gibi çeşitli meslek grupları bulunmaktadır. Her kadro için belirli kontenjanlar belirlenmiş durumdadır.

Mülakatsız Atama Süreci:

  • Alımlar, mülakatsız olarak gerçekleştirilecek. Yani adaylar KPSS puanlarına göre sıralanacak ve en yüksek puan alan adaylar kadrolara yerleştirilecek.

Bu bilgiler doğrultusunda, KPSS 2024/1 tercih kılavuzu ile ilgili detayları takip etmek ve başvuru sürecini doğru şekilde tamamlamak önemlidir. Adaylar, ÖSYM’nin resmi internet sitesi ve yayımlanacak olan kılavuzları düzenli olarak kontrol etmelidirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar