Ana SayfaKültür - SanatAni Ören Yeri'nde Bulunan Altın Kemer Müzede Sergilenmeye Başladı

Ani Ören Yeri’nde Bulunan Altın Kemer Müzede Sergilenmeye Başladı

Altın kemer, Kars’taki Ani Ören Yeri’nde yapılan kazılarda 2002 yılında bulunmuş ve 22 yıldır koruma altında tutulmuş bir eserdir. Bu altın kemer, 1989-2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyhan Karamağaralı başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılmıştır.

Altın kemer, üzerinde çeşitli figürler bulunan 432 gram ağırlığında bir yapıttır. Kemer, uzun süredir depoda koruma altında tutulduktan sonra Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır. Sergi, yaklaşık 3 ay boyunca ziyaretçilere açık olacaktır.

Ani Ören Yeri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan önemli bir kültür merkezidir. Orta Çağ’ın önemli şehirlerinden biri olan Ani, tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve ticari anlamda önemli bir merkez olmuştur. Altın kemer üzerindeki figürlerin, Uygur dönemine ait duvar resimlerinde de görüldüğü belirtilmektedir.

Müzede sergilenecek olan altın kemer, Ani Ören Yeri’nin zengin tarihini ve kültürel dokusunu ziyaretçilere görsel olarak aktarmayı amaçlamaktadır. Serginin ardından altın kemer tekrar depoya konularak muhafaza altına alınacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar