Ana SayfaMemur AlımıDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi 75 İtfaiye Eri Alımı Yapacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 75 İtfaiye Eri Alımı Yapacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “Kamu ilan” web sayfası üzerinden yayımlanan personel alım ilanında, 75 itfaiye eri alımı için başvuruların yakın tarihte başlayacağı görülmektedir. Genel olarak diğer belediyeler tarafından yapılan “itfaiye eri alımları”nda bölüm şartı pek aranmazken, bu alımda bölüm şartı aranmakta ve tüm mezunlar başvuru yapamamaktadırlar.

KPSS 60 taban puan istenen ilanda, P93 puan türüyle alım yapılmakta ve sadece belli önlisans bölümlerinden mezun olan adaylar başvuru yapabilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi itfaiye eri alımı ilanına başvurular ise 15 Şubat 2021-19 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru yapabilecek bölümler tabloda görüldüğü gibidir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eri Alımı Başvuru Şartları

İtfaiye Eri Alımı İlanına Başvuru Şartları

 • Türk vatandaşı olmak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
 • Türk Ceza Kanunu’nun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
 • Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak,
 • İlan edilen kadrolar için aranan diğer başvuru şartlarını taşımak. 
 • İlan edilen İtfaiye Eri kadro unvanı için son olarak mezun olunan okul itibariyle öğrenim şartlarını taşımak ve bu öğrenimle ilgili olarak 2020 KPSS (B) grubu sınavına girmiş olmak ve ilgili puan türünden yukarıda tabloda belirtilen asgari puanı almış olmak.
 • Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 metre, kadınlarda en az 1.60 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kilogramdan fazla fark olmaması. (Boy ve kilo tespitleri Kurumumuzca yapılacaktır.)
 • Sınavın yapıldığı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak. 
 • Sağlık açısından kapalı mekan, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmaları.
 • 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümlerince verilen ve tablonun nitelik kısmında belirtilen en az (C) sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.
 • Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle çıkarılmış olmamak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar