Ana SayfaEğitimTürkiye'den 9 Üniversite Dünya Sıralamalarında İlk 500'e Girdi

Türkiye’den 9 Üniversite Dünya Sıralamalarında İlk 500’e Girdi

Türkiye’den 9 üniversite, dünya genelinde yapılan üniversite sıralamalarında en az birinde ilk 500’e girmeyi başardı. ODTÜ URAP’ın 2023 raporuna göre, bu üniversiteler şunlardır: Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi), Hacettepe Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi.

Özellikle Koç Üniversitesi QS, RUR ve THE sıralamalarında, ODTÜ QS, RUR ve THE sıralamalarında, İTÜ QS ve RUR sıralamalarında, Boğaziçi Üniversitesi US NEWS & WORLD REPORT sıralamasında, Sabancı Üniversitesi THE sıralamasında, Çankaya Üniversitesi US NEWS & WORLD REPORT sıralamasında, İstanbul Üniversitesi ARWU sıralamasında, Hacettepe Üniversitesi Leiden sıralamasında ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Leiden sıralamasında ilk 500’e girmeyi başarmıştır.

Ayrıca raporda, Hacettepe, İstanbul Teknik, Ankara, İstanbul, Ege ve Gazi üniversitelerinin 11 dünya sıralamasının tamamında yer aldığı, Boğaziçi, ODTÜ, Koç, Bilkent ve Erciyes üniversitelerinin ise 10 dünya sıralamasında yer aldığı belirtilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar