KPSS Lisans Kaç Nete Kaç Puan Gelir? KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KPSS Lisans kaç nete kaç puan gelir, nasıl hesaplanır?

KPSS lisans kaç nete kaç puan gelir? Evde KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır? Sizin için puan hesaplama formülünü veriyoruz. Yaptığınız denemelerin sonucuna göre puanınızı hesaplayarak nasıl bir sonuç alacağınız konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Netlerinizi doğru şekilde hesapladıktan sonra kolay bir yöntem ile hemen puanınızı hesaplamanız mümkün olacaktır. Netlerinizi toplarken genel yetenek ve genel kültür toplamanı yapmanız yeterlidir. Yani netlerinizi tarih – coğrafya – matematik – Türkçe olarak ayırmanıza gerek yoktur. Genel yetenek ve genel kültür netlerinizi hesaplama aşamasında 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğünü bilerek hesaplama yapmanız gerektiğini unutmayın. KPSS lisans kaç nete kaç puan gelir sorusunun yanıtını almak için netler üzerinden hesaplama aşamasına geçebilirsiniz.

KPSS Net Üzerinden Puan Hesaplama

Netlerinizi belirledikten sonra, kaç puan alacağınızın hesabını hemen yapabilirsiniz. Genel yetenek ve genel kültür için puan hesaplama formülü aşağıdaki gibidir. Doğru bir hesaplama için dikkatli hareket etmeniz yeterli olacaktır.

  • Genel yetenek neti x 0,7
  • Genel kültür neti x 0,3

Bu iki sonucu sonrasında toplayın. Ardından 40 ekleyin. Aldığınız sonuç, sizin KPSS puanı olarak bilmeniz gereken sonuç olacaktır. Net sayısı üzerinden verilen çarpacağınız sayılar ve toplanmasından sonra 40 eklemeniz yeterlidir.

Örnek;

Genel yetenek netiniz 50 olsun. Genel kültür netiniz ise 40 olsun. 50 x 0,7 sonucu 35 çıkıyor. Genel kültür netiniz olan 40 ile 0,3’ü çarpmanız halinde sonuç 12 olacak. 35+12+40’ı topladığınızda ise sonuç 87 oluyor.

Verilen örnekteki gibi pratik bir şekilde KPSS puanı hesaplama işlemini yapabilirsiniz. Net sayınızın bilinmesi, hesaplama işleminin yapılmasında yeterlidir. Net sayılarını hesaplayan kişi, işlemi tamamlayarak deneme sonucunda kaç puanı olduğunu bilebilir.

KPSS Puanı Hesaplama Motoru

Daha kolay ve pratik şekilde işlem yapmak için net sayıları üzerinden online olarak hesaplama yapan motorları da kullanabilirsiniz. KPSS puanı hesaplama motoru ile işlem yaparak, kaç nete kaç puan geleceği konusunda hemen sonuç alabilirsiniz. KPSS netinizi değiştirip, minimum – maksimum sınırını da kolayca bulabilirsiniz. KPSS puanı hesaplama motoru ile işlem yapabilirsiniz.Bu personel alım konusu için ilk yorumu siz yazın

Bu Memur-Personel Alımı Konusuna Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmaz.


*