Ana SayfaKPSS2021 KPSS’ye Kimler Girebilir ?

2021 KPSS’ye Kimler Girebilir ?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ) için 2020 sürecini geride bıraktık. Lisans, önlisans ve ortaöğretim KPSS sürecinde milyonlarca aday sınavlarda ter dökerken istedikleri puanı elde etmeye ve atanmaya çalıştılar. Bu süreç sonunda ise bazı adaylar istediği puanı alsa da istediği puanı alamayan yüzbinlerce aday ise yeni sınav sürecini beklemekte ve bu süreç ile ilgili gelişmeleri merak etmektedir.

2021 KPSS Olacak mı ?

Memur adaylarının en çok merak ettiği konuların başında ise 2021 KPSS olacak mı ? sorusu gelmektedir. Personel alım sitesi olarak bu sorunun cevabını siz değerli takipçilerimizle ayrıntılı olarak paylaşalım.

2021 Yılında KPSS olacaktır ama, bu sınava maalesef tüm memur adayları girememektedir. Tek seneli yıllarda yapılan ( 2017-2019-2021… ) KPSS’lere sadece belli başlı mezunlar girebilmektedir. Bu mezunlar arasında ise, Öğretmenlik Bölümü mezunları ve A grubu KPSS hazırlanan mezunlar gelmektedir. Aslında bu sınava tüm lisans mezunları giriyor olabilse de B grubu KPSS yani P3 için hazırlanan lisans mezunları tek seneli yıllarda alınan puanı merkezi atamalarda kullanamaktalardır. Bu nedenle bu sınava birçok B grubu KPSS için hazırlanan lisans mezunu aday formalite icabı ve bir sonraki sınava ön hazırlık olarak girmektedir.

A Grubu KPSS Ne Demektir ?

Özellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ( İİBF) mezunlarının hazırlandığı A grubunda, memur adayları sadece Genel Yetenek ve Genel Kültür testinden sorumlu olmazlar.

A grubu için hazırlanan adaylar; Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin yanısıra Alan sınavı dediğimiz ve İşletme, Muhasebe,Maliye, Hukuk gibi testlerden oluşan Alan sınavında da sorumlu tutulmaktadırlar. A grubu memur adayları genellikle Müffetişlik, Gelir uzman Yardımcı, Vergi Uzman Yardımcısı kadroları hedefleyerek çalışmaktadırlar.

B Grubu KPSS Ne Demektir ?

B Grubu KPSS hazırlanan memur adayları sadece genel kültür ve genel yetenek dediğimiz kısımdan sorumlu tutulurlar ve bu testlerden yaptıkları netlere göre P3 puanı dediğimiz puanı alırlar. B grubundan hazırlanan adaylar Türkçe ve Matematik testlerinden oluşan Genel Yetenek ve Tarih, Coğrafya ve vatandaşlık- güncel bilgiler kısmından oluşan Genel Kültür testleri için hazırlanır ve sadece bu testlerden sorumlu olurlar.

2021 KPSS’ye Kimler Girebilir ?

Üst başlıklarda da biraz bahsettiğimiz üzere 2021 KPSS girebilenler ve aldıkları puanı kullanabilecek olan adaylar sadece A grubu için hazırlanan ve Öğretmenlik mezunları olmaktadır. Bunun dışında tüm lisans mezunları bu sınava başvuru yapabiliyor olsa da alınan puan merkezi atamalarda kullanılamamaktadır. ( B grubu P3 puanı isteyenler için.)

Önlisans mezunları ise; tek seneli yıllarda yapılan sınavlara hiçbir şekilde başvuru yapamamakta ve girememektedir. Önlisans mezunları, sadece çift seneli yıllarda yapılan ( 2018,2020,2022.. ) KPSS’lere girebilmektedir. Bu nedenle önlisans memur adayları, memur olma hayallerine kavuşmak için 2022 yılında yapılacak KPSS’yi beklemek zorundadır.

Ortaöğretim mezunları da, aynı Önlisans mezunlarında olduğu gibi İki senede bir yapılan KPSS’lere başvuru yapabildikleri için bu adaylarda 2021 KPSS’ye başvuru yapamamaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar